Anasayfa / Yeni Model Arabalar / Toyota Corolla Touring Sports Özellikleri
Toyota Corolla Touring Sports

Toyota Corolla Touring Sports Özellikleri

2019’da geri dönen tarihi isim, kompakt segmentte Auris’in yerini alacak: İtalya’da sadece hibrit versiyonla satışa sunulacak olan Corolla’ya her zamanki 1.8 ve yeni 2.0 motor eşlik edecek.

İki nesil sonra, Toyota Auris emekliye ayrılıyor ve yerini Corolla’ya bırakıyor. Her zaman bazı pazarlarda Auris’in yerine kullanılmış olan ve şimdi de İtalya’da sadece hibrit bir versiyonda mevcut olan bir otomobile Avrupa’da verilen bir tarihsel isim (modelin aslı 1966’ya kadar uzanıyor). Ve önümüzdeki Şubat ayında gerçekleşecek olan resmi sunumun öncesinde, Touring Sports’un yeni iki litrelik motoru 153 beygirlik dördüncü nesil hibritle birleştirilen çift enjeksiyonla desteklendiğini gördük. Sistem, toplamda 180 beygir gücünden oluşuyor. Auris’den yüzde 60 daha rahat olan ve ağırlık merkezini 10 mm aşağı çekmeye izin veren model, yeni Prius’da kullanılan küresel platform TNGA’dan yararlanıyor. Ayrıca, tüm versiyonlarda üç seviyeli ayarlanabilir ve yarı standartlı multilink arka aksa sahip süspansiyonlar, darbeleri %40 oranında azaltarak konfora büyük katkıda bulunuyor.

Toyota Corolla Touring Sports

İLERİ BÜYÜK BİR ADIM

Yeni iki litrelik ünite, Prius ve C-HR’den bildiğimiz 1.8 litrelik üniteden daha fazla performans isteyenlere biçilmiş kaftan. Her iki motor da, Toyota ve Lexus hibritlerinin tipik davranışlarını (Cvt şanzıman ile birlikte) gösteriyor. Yani, gaza hassas bir şekilde basılması sırasında motor hızı ve otomobilin hızı arasındaki doğrusallık düzenini sağlıyor. Elbette, bu konuda ne bir mucize gerçekleşti, ne de farklı bir şey oldu: Toyota hibrit sisteminin davranışını değiştirmek imkansızdı. Bununla birlikte, bazı ilerlemeler fark edebilirsiniz. Artık, e-Cvt iletiminin altı sanal vitesini yönetmenizi sağlayan direksiyon simidindeki kulakçıklara da güvenebilirsiniz. Fakat sadece motor frenini arttırmak için yavaşlamada görev yapıyorlar. Gaz verilirken sistem hemen otomatik çalışmaya geçer. Gerisi için, Auris’in bir adım ötesi diyebiliriz. Modelde elektronik olarak kontrol edilen amortisörler ile süspansiyonlar, konfor ve sürüş arasında geçerli bir uzlaşma sağlıyor. Düşük ağırlık merkezi sayesinde hareketleriniz rahat ve direksiyon bu konuda işini gayet iyi yapıyor. Bunların yanında ses yalıtımı çok iyileşmiş: Toyota mühendislerine göre bu, ön ve arka koltuklar arasında eşit düzeyde akustik konfor elde etmeyi sağladı. Son olarak yakıt tüketiminden bahsetmemiz gerek: Karayolunda ve otoyolda çoğunlukla yer alan test güzergâhlarının sonunda, gaz pedalını birkaç kez köklerken, araç bilgisayarı 5,9 litre/100 km olarak gösterdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir