Anasayfa / Araba / Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Neden Kış Lastiği Kullanmalısınız?

Kış lastiklerinde, bazen buzlu koşullarda çekiş sağlayabilen, sırtından çıkıntı yapan metal çiviler yoktur. Bunun yerine, daha fazla soğuk hava koşulunda daha iyi çekiş sağlayan özel sırt desenlerine sahip özel kauçuk bileşiklerden yapılmıştır.

Kış Lastiklerini Farklı Kılan Nedir?

Kış lastiklerinde kullanılan kauçuğun en iyi şekilde çalışması için soğuk havaya ihtiyacı vardır. Kullanılan kauçuk, lastik mühendisliğinin en moleküler temelini oluşturuyor. Çoğu üretici, kış lastiklerinin bileşiminde silika kullanır çünkü bu, sıcaklıklar donma noktasının altına düştüğünde veya hatta sıfırın altına düştüğünde kauçuğun esnek kalmasına yardımcı olur.

kış lastikleri kullanma

Kış lastiklerinin sırt tasarımının derin desenlere sahip olduğunu ve böylece lastiklerin karda çekiş kazanabilir. Desen, lastik sırtında kılcal kanallar olarak bilinen daha fazla oluk ve kesiklere sahiptir. Ve desendeki sırt blokları daha küçük olduğundan kar ve buzu ısıracak daha fazla kenar vardır.  Kış lastiklerindeki kanallar genellikle daha geniştir ve dört mevsim lastiklerinden daha fazlası vardır. Daha fazla kanal, karlı sokakları kavrayabilecek daha da fazla kenar anlamına gelir. Daha geniş kanallar aynı zamanda, tam dolu hale gelmek yerine kar ve sulu karı lastik sırtından daha hızlı temizleyebilecekleri anlamına gelir ve bu da çekişi azaltır.

Kış Lastiklerine Kimler İhtiyaç Duyar?

Düzenli kar yağışı veya buzlu koşullar görülen bir bölgede yaşıyorsanız, kış lastikleri günlük sürüş için ihtiyaç duyacağınız ekstra çekişi sağlayacaktır. Lastik üreticileri genellikle 45 Fahrenhayt derecesini karşılaştırma ölçütü olarak belirtir. Kışlarınız ortalama olarak bunun altındaysa, kar lastikleri muhtemelen yardımcı olacaktır. Uzmanlar, hava değiştiğinde kayma olasılığını azaltmak için dört kış lastiğinden oluşan tam bir setin kurulmasını tavsiye ediyor.

Kış lastikleri soğuk havalar için tasarlanmıştır, ancak havalar ısındığında dört mevsim lastikleriyle değiştirmezseniz dünyanın sonu gelmez. Kış lastikleri standart lastiklerden daha yumuşak bir kauçuk bileşiği kullandığından, bunları her gün kuru kaldırımda çalıştırmak lastikleri daha hızlı yıpranır ve sıcak ve kuru yollarda optimum çekiş sağlamazlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir