Anasayfa / Haber / Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

Kış Aylarında Radyatörlere Dikkat Edin

Kış aylarında motor soğutma sistemlerine ve sıvısına daha dikkat etmeniz gerekir. Araçlara güç veren içten yanmalı motorların soğutma sistemlerinde olan sorunlar, ihmaller sonucunda yüksek fiyatlara tamir edilmektedir. Soğutma sistemlerindeki en kritik faktör radyatör olduğunu söyleyen servis yetkilisi Ünal Ünaldı ‘’Trafik kazaları sonucu yanlış tamir edilen radyatörler, sistemin doğru çalışmasını engellemektedir ve bu durum aracın motoruna zarar vermektedir. Diğer yandan firmaların tavsiye ettiği soğutma sıvıları yani antifreeze, motorun aşırı ısınmasını veya donmasını engellemektedir.’’ dedi.

Ünaldı; ‘Bu sıvılar, sistemin korozyonlara uğramasını da engellemektedir. Eksilmiş veya yanlış soğutma sıvıları, gün geçtikçe hiç ummadığınız bir zaman motorun donmasına veya hararet yapmasını sağlayabilir. Uzun vadede sistemin paslanmasına neden olan motor revizyonlarının tamamen değişimi yaşanabilir. Bu da yüksek maliyetli onarıma sebebiyet vermektedir” dedi.

araba radyatör bakımı

Soğutma Sıvısını Ayda Bir Kontrol Edin

Soğutma sıvılarını birçok kişi tarafından göz ardı edildiğini söyleyen Ünaldı ‘’Arabanızın sağlıklı çalışması için ülke şartlarına göre her yıl periyodik bir şekilde soğutma sıvısının değiştirilmesi ve sıvıların kullanılmasını öneriyoruz.’’ dedi.

Herhangi bir kaçak veya eksilme riskine karşın ayda bir kez kontrol etmeniz yararınıza olacaktır. İçinde bulunduğumuz kış dönemlerinde arabanız çalışmayabilir. Ayrıca araç sahiplerinin, trafik kazaları sonucunda intercooler ve radyatör onarım ve kontrollerini, bu konuda bilgili ve deneyimli yerlerde yaptırmasını tavsiye ediyoruz” diye konuştu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir