Anasayfa / Araba / İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci El Araba Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İkinci el araba almak maliyet olarak daha avantajlıdır ama belli riskleri beraberinde getirir. Aracın kazası var mı, motorun durumu nasıl, kaç kilometrede gibi pek çok kriter ikinci el araba satın alırken, dikkat etmeniz gereken risklerden bazılarıdır. İkinci el araç alırken, dikkat edilmesi gerekenleri sizlere aktaracağız;

  • İyi bir araştırma yapın ve almak istediğiniz aracın piyasasını analiz edin. İnternet sitelerinde olan fiyatlar pazarlık payını düşünerek yazıldığı için fiyatlar yüksek olabilir.
  • Karar verdiğiniz aracın ruhsattaki şase numarası ve motor şase numarasının aynı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Bu sayede aracın çalıntı olup olmadığını anlarsınız. Olası bir para kaybına ve aracın sizin çalmadığınızı ispatlamanız için gerekli adli süreçlerden de bu sayede kurtulursunuz.

ikinci el araba alırken dikkat edilmesi gerekenler

  • Aracın kaza kaydını kesinlikle sorgulatmayı unutmayın. Bunu yapmak için tüm operatörlerden aracın plakasını yazarak 5664’e mesaj olarak göndermeniz gerekir. Gelen mesajda eğer aracın kaza kaydı görünmezse aracın kazasız olduğu anlamına gelmez. Sadece trafik veya kasko sigortasının karşıladığı bir kaza varsa onu görebilirsiniz.
  • Aracı ilk dışını kontrol edin. Boyanan parçası, paslı yeri var mı diye iyice kontrol edin. Aracın tamponu gibi plastik bölümlerinde lokal boyalar varsa ciddi bir sorun teşkil etmez. Fakat aracın kaputu veya tavanında boya varsa aracın ciddi bir kaza geçirdiğinin işaretidir.
  • Eğer aracı alacaksanız son olarak güvendiğiniz bir ekspertize götürün ve cüzi bir bedel karşılığında kontrol edip öyle satın alın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir