Anasayfa / Yeni Model Arabalar / AUDI A1 Sportback Özellikleri
AUDI A1 Sportback Özellikleri

AUDI A1 Sportback Özellikleri

Audi A1 için “küçük” tanımı yanlış olur. Bunun nedeni, modele büyük ağabeylerinden miras kalan teknik ekipmanları… Motor tarafında ise verimli ve sessiz üç silindirli turbo ünite bu tanımı biraz olsun dengeler nitelikte.

A1 her anlamda gelişim gösterdi. Bunu anlamak için kapıyı açıp direksiyonun başına geçmek yeterli. Bütünlük sağlayan dijital gösterge paneli ve 8,8 veya 10,2 inçlik dokunmatik ekranlı (opsiyonel) multimedya sistemi modele renk katıyor. MMI Plus ile yapılan gösterge paneli doğrudan ağabeylerinden geliyor. Opsiyonel olarak satın alınabilen ekipmanlar arasında, navigasyon haritası dahil olmak üzere çok sayıda bilgiyi cihaz içinde görüntülemenizi sağlayan sanal kokpit de mevcut. Kendi veri kartı sayesinde Audi connect sistemi ile Android Auto ve Apple CarPlay ara birimleriyle tam uyumlu ve kalıcı bir bağlantı sağlanabiliyor. Daha önce Seat Ibiza ve VW Polo’da kullanılan MQB A0 platformu üzerine inşa edilen Audi A1, toplam 4.03 metre uzunluğuyla önceki modele göre 6 cm daha uzun ve 3 cm daha geniş. Ama değişim yalnızca uzunluk değil: azalan çıkıntılar sayesinde, otomobilin oranları da değişti. Zarif hatlara sahip yeni A1, sadece 80’lerin efsanevi Sport Quattro’suna yapılan atıflarla (kaputun tabanındaki küçük hava menfezlerine bakmanız yeterli), bile yolda ne kadar heyecanlı olduğunu belli ediyor gibi. Yaklaşık 10 cm’lik bu büyüme, yaşam alanını (arka bölümde +4 cm diz mesafesi) ve bagaj kapasitesini de (270lt’den 335’e çıktı) geliştirdi.

GÜÇLÜ BİR MOTOR
AUDI A1 Sportback Özellikleri
1.0 litrelik turbo beslemeli motorun herhangi bir tanıtıma ihtiyaç duyduğunu sanmıyoruz. Lansman sırasında sadece bu motorun mevcut olması, Audi A1‘in kaputunun içinde iyi bir izlenim bırakıyor. Bu motordaki 116 HP’lik güç, 0’dan 100 km/s hıza 10 saniyeden kısa sürede çıkmak için yeterli ancak üç silindirlide en çok öne çıkan özellik, kendine özgü karakteristik bir yapısı olması. Motor verimli, sessiz ve titreşimlerden arınmış. Sesi yalnızca üst devirlerde duyabilirsiniz. Ayrıca, S tronic çift kavramalı şanzıman ile birlikte mümkün olan en iyi şekilde uyum sağlıyor. Bunların sonucunda keyifli bir yolculuk ortaya çıkıyor. Ayrıca test ettiğimiz otomobilde dengeli bir yapı oluşturan, elektronik olarak ayarlanabilir amortisörlere de teşekkürlerimizi sunuyoruz. Sürüş dinamikleri ve konfor arasında kıskanılacak bir uyum sağlayabilen özelliğe bu segmentte nadir rastlanır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir