Anasayfa / Haber / Asgari Ücretin Kredi Notu Kaçtır?

Asgari Ücretin Kredi Notu Kaçtır?

Kredi notu bankaların bireylerin finansal ilişkileri, maddi durumlarına göre belirlenen bir not olup, bankaların müşteriler hakkında bilgi sahibi olmasını sağlayan önemli bir nottur. Kredi notunu etkileyen çeşitli faktörler bulunmaktadır. Kredi notunu etkileyen faktörlerin başında elbette ki finans ilişkileri gelmektedir. Müşteri bir kredi ya da kredi kartı aldıktan sonra kredi ya da kredi borcunun ne kadar vadeye uygun biçimde ödendiği çok büyük önem taşımaktadır. Vade ödemelerinin zamanında ve tam olarak yapılması kredi notunun yükselmesini sağlayacaktır.

Doğal olarak kredi notunu etkileyen faktörler arasında asgari ücrette yer almaktadır. Asgari ücret kredi notunu etkileyen faktörlerin başında gelmektedir. Ancak asgari ücret kredi notunu olumsuz yönde etkilemektedir. Elbette ki hiç çalışmayan geliri olmayan bir kişiye göre asgari ücretle çalışan bir kişinin kredi notu çok daha yüksektir.

Asgari ücretin kredi notunu etkilemesinin en büyük sebebi bankanın krediyi ödeyip ödememe imkânında belirleyici olmasıdır. Bireyin gelir durumu krediyi ödeyip ödememesinde etkili olmaktadır. Geliri yüksek olan kişiler vade tutarlarını daha kolay ödeyebilirken, geliri düşük olan kişiler vade tutarlarını kolayca ödeyemeyeceklerdir. Bunu bilen bankalarda gelir durumu yüksek olan bireylerin krediyi ödeyebileceğinden kredi vermekte çekinmemektedir.

 Asgari Ücretli Olan Kredi Notunu Nasıl Yükseltir?

Asgari ücretli olan kişinin kredi notunu yükseltmesi için en önemli nokta kişinin üzerine kayıtlı mal varlığının olup olmamasıdır. Mal varlığının var olması, malını ipotek ettirebilir. Bu sayede bankalar kendini güvence altına alarak kredi verme ihtimalini yükseltmektedir. Doğal olarak kredi notunu artırmada çok büyük önem taşımaktadır.

Kredi notunu artıran diğer bir önemli etken ise ödemeleri otomatik ödeme talimatına bağlamaktır. Otomatik ödeme talimatına faturalarınızı bağlayarak kredi notunuzu artırabilirsiniz

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir