Anasayfa / Araba / Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Araba Yaz Bakımı Nasıl Yapılır?

Yaz aylarında araç bakımı ve uzun yola çıkacaksanız dikkat etmeniz gerekenleri sizler için bir araya getirdik. İşte araba yaz bakımı hakkında yapmanız gerekenler;

Lastiklerin Kontrolü ve Değişimi

Sıcak yaz aylarında bazı lastik türleri sıcağa dayanıklı olmaz ve aşınma, çatlama yapabilmektedir. Bu nedenle lastiklerinizi yaza girmeden önce kontrolden geçirmeniz gerekir. Lastikleriniz eskiyse değiştirilmeden uzun yola çıkılmamalısınız. Ayrıca yedek lastikleri de kontrol etmelisiniz.

Rot ve Balans Ayarı

Rot ayarları, aracınızdaki direksiyonu herhangi bir yöne çevirdiğinizde tekerleklerin de aynı yöne dönmesini sağlamaktadır. Balans ayarları ise araç tekerleklerinin aralarındaki doğrultuların ve açının birbirine eşit olmasını sağlamaktadır. Uzun yola çıkacaksanız araç hakimiyetini sağlamak için rot-balans ayarlarının yapılması gerekir.

araba yaz bakımı

Fren Sistemi

Aracınızın en önemli ekipmanlarından biri de fren sistemidir. Aracınızın her bakımında olduğu gibi yazında balata ve fren kontrollerini yapmanız gerekir. Eğer fren ayarınız bozuksa, gerektiğinde durmanızı engeller, lastikleriniz hızla aşınmaya başlar.

Motor Yağı

Aracın motor yağını mutlaka kontrol etmelisiniz. Değişmesi gereken kilometre gelmişse mutlaka değiştirmeniz gerekir. Değişim kilometresi gelmemiş olsa bile yağ seviyesinde bir azalma olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Eğer yağ seviyesinde azalma varsa bir servise götürmeniz ve yağ seviyesindeki azalmanın sebeplerini araştırmanız gerekir.

Akü Bakımı ve Kontrolü

Yazın uzun yollara çıkmadan önce yolculuk sırasında sorun yaşamamak için akünüzü kontrol ettirmelisiniz. Akü bakımlarını aracınızın yaz bakımlarında yaptırabilirsiniz. Eğer aracınızın aküsünü siz kontrol edecekseniz, akü sıvısı asitlidir ve cildinize zarar verebilir. Bir sorunla karşılaşmamak için yanmaya karşı özel gözlük ve eldiven kullanmalısınız. Tel bir fırça yardımıyla kablo başlarını ve kutupları fırçalayabilirsiniz, tüm yüzeyi temizleyebilir ve akü kapakları açılıyorsa içindeki sıvı seviyesini kontrol edebilirsiniz. Eğer içerisinde su seviyesi azsa saf su ekleyebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir