Anasayfa / Araba / Araba Almak İstiyorum Ama Kredi Notum Düşük
Araba Almak İstiyorum Ama Kredi Notum Düşük

Araba Almak İstiyorum Ama Kredi Notum Düşük

KREDİ NOTU NEDİR? NE İŞE YARAR?

Araba almak için, ev sahibi olmak için veya herhangi bir ihtiyacınız için kredi çekmeniz gerekiyor ve kredi için bankaya başvurdunuz. Banka, size kredi verip veremeyeceğini kredi notunuza bakarak belirler. Kredi notunuz 0 ve 1900 arasındaki rakamlardan oluşan bir puandır. Eğer kredi notunuz 0 ve 900 arasındaysa, bankalar kredi başvurunuzu kabul etmeyecektir. Kredi verilen puanlar 900 ve 1250 arasıdır. Ancak kredi notunuzun bu değerlerde olması banka için yeterli değildir. Aynı zamanda gelirinize, risk durumunuza ve bunun gibi diğer koşullara bakılır. Eğer banka bunlara onay veriyorsa size kredi verecektir. Eğer kredi notunuz 900 den düşükse, Aktif Bank NKolay Kredisine başvurabilirsiniz.

KREDİ NOTU NEDEN DÜŞER? KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR NE YAPMALI?

Eğer kredi notunuz düşükse ve kredi çekmek istiyorsanız, kredi notunuzun neden düşük olduğunu belirlemek ilk işiniz olmalı. Notunuzun düşük olma sebeplerinden biri, kredi kartına sahip olduğunuz bankaya ödemelerinizi geç yapmanız olabilir. Bu sebeple ödemelerinizi günü gününe yapmanız kredi notunuzu yüksek tutmak açısından etkili olacaktır. Ödeyebiliyorsanız borcunuzun hepsini ödemeye çalışın. Borcun tamamını ödeyemiyorsanız en azından asgari tutarı günü gününe ödeyin. Notunuzu düşüren bir diğer faktör, daha önce bir kredi çektiyseniz, aynı şekilde bu borcunuzun ödeme günlerini geçiriyorsanız, bu da kredi notunuzu düşürecektir. Bu yüzden tavsiyemiz, kredi borçlarınızı da günü gününe ödemeniz.

Diğer bir faktör, yine daha önce çektiğiniz bir kredinin, geç ödenmesi yüzünden yasal takip sürecine girmesi. Bu da sizin kredi notunuzu düşürüp, kredi çekmenizi zorlaştıracaktır. Çünkü yasal takibe girmeniz demek, artık adınızın kara liste de bulunması demektir. Yasal takibe girdiniz ancak borcunuzun tamamını ödediniz; ancak 5 yıl sonra adınız silinebilir. Yani geçmiş yıllardaki kredileriniz, yeni çekeceğiniz krediyi büyük ölçüde etkiliyor.

KREDİ NOTU DÜŞÜK OLANLAR NE YAPMALI?

Önerimiz, maaşınızın yattığı bankanın bir kredi kartına başvuru yapmanız. Kredi kartınız geldiğinde olabildiğince harcamalarınızı ödeyebileceğiniz düzeyde bu kartla aktif olarak yapmanız. Yukarıda belirttiğimiz gibi kart borcunuzun geç ve eksik ödenmesi kredi notunuzu düşüreceğinden, borcunuzu günü gününe, mümkün olduğunca asgarisini değil tamamını ödeyin.

Kredi notunuz düşük olduğundan kredi talepleriniz reddedildiyse, maaşınızın yatırıldığı bankaya başvuru yapın. Bu bankaya başvuru yapmanız, maaşınız düzenli olarak yatırıldığından, kredi talebinizin onaylanma ihtimalini arttıracaktır. Ayrıca maaşınızı teminat olarak gösterebilirsiniz ve bu durum da değerlendirmeye alınma ihtimalinizi kredi notunuz düşük olsa bile arttıracaktır.

KREDİ NOTU YÜKSELTMEK MÜMKÜN MÜ?

Bankayla olan ilişkileriniz, kredi notunuz düşük bile olsa bankanın size kredi vermesine yardımcı olur. Ödeme işlemleriniz tümünü yada çoğunu banka işlemleriyle yapmak, örneğin faturalarınızı (su, doğalgaz, elektrik gibi.) banka aracılığıyla ödemek; havale, EFT yaparak hesabınızda hareketlilik sağlamanız, kredi notunuzu yükselten işlemlerdir. Bu işlemleri banka yoluyla yapıyorsanız, kredi talebiniz değerlendirilirken mutlaka faydalı olacaktır. Kredi talebi olumlu sonuç alan kişiler, genellikle bankaların aktif müşterileridir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir