Anasayfa / Araba / Araba Almak İçin En Uygun Zaman (2. El Araba – 0 KM)
Araba Almak İçin En Uygun Zaman

Araba Almak İçin En Uygun Zaman (2. El Araba – 0 KM)

Ev sahibi olmak gibi araba sahibi olmak da çok sayıda insanın hayallerinin arasında yer alıyor. Fakat araba alma sürecine girmek ya da hangi model, marka araba alacağınıza karar vermek pek de kolay olmuyor. Araba sahibi olmak beraberin çok sayıda sorumluluğu da beraberinde getiriyor diyebiliriz.

Araba Almak İçin En Uygun Zaman

Otomobil sahibi olmanın yarattığı maliyetler sadece araç bedeli ile sınırlı kalmıyor. Yakıt, kasko ve sigorta ücretleri, vergileri ve bakım masraflarını yıllık giderler içinde hesaplamak gerekiyor. Belirttiğimiz bu masraflardan kurtulma gibi bir seçenek maalesef yok fakat uygun fiyatlarla araç satın almanın çok sayıda yöntemi var… Çok sayıda araştırma yapmak ve detaylı bir şekilde incelemek! Türk vatandaşların da bu konuya bağlı olarak hareket ettiğini gösteren araştırmalar bulunmakta.

Öyle ki Uluslararası bir denetim şirketi olan Ernst & Young tarafından yapılan araştırmaya göre türk vatandaşları bir alım gerçekleştireceği zaman en çok otomobil ile ilgili konularda araştırma yapıyor. Bin kişi üzerinden gerçekleştiren araştırmaya göre araçların satış fiyatları ile kalitesi, satın alma sürecini belirleyen etkenlerin ilk sıralarında yer alıyor. Kullanıcıların %86’sı teslim şartları ile aracın fiyatına dikkat ederken, %88’i garanti koşulları ve kaliteden ödün vermek istemiyor.

ARABA NE ZAMAN ALINIR?

İkinci el ya da 0 kilometre tercihiniz hangisi olursa olsun her zaman en uygun ücretle araba almak istersiniz. Eğer böyle bir düşünce içerisindeyseniz araba ne zaman alınır buna dikkat etmeniz gerekir. Araba fiyatları ne zaman düşer, araba almak için en uygun zaman dönemsel olarak farklılık gösterebilmekte. Nitekim 0 kilometre ya da 2. el araba ne zaman alınır sosyal ve ekonomik koşullara göre şekillenebiliyor. Piyasa fiyatlarının belirlenmesinde önemli etken olan bu koşullar galericileri, araba pazarlarını ya da araba ilan siteleri üzerinden satışa çıkarılan arabalar üzerinde etkili olabiliyor.

  • Yılbaşı dönemleri, özellik Ocak ve Şubat ayları otomobil piyasasında ki kampanyaların devam etmesinden dolayı çok fazla hareketli değildir.
  • Mart, Nisan ve Mayıs ayları satışların en çok arttığı ve hareketliliğin en çok yaşandığı dönemlerdir.
  • Yaz aylarının sona ermesi ile birlikte özellikle Eylül ayında yoğun bir hareketlilik görülür. Ekim ayına da etkisi olduğunu söyleyebiliriz.
  • Yılın son dönemlerinde ki otomobil kampanyaları Kasım ve Aralık dönemlerinde gerçekleşir. Yeni model araçların çıkacak olmasından dolayı bu dönemleri bekleyiş süreci olarak da düşünebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir