Anasayfa / Araba / 2021 ÖTV Ne Kadar Olacak? ÖTV Zammı Gelecek Mi?

2021 ÖTV Ne Kadar Olacak? ÖTV Zammı Gelecek Mi?

2021 yılına gireceğimiz şu günlerde en çok merak edilen konulardan bir tanesi 2021 Ötv ne kadar olacak? Akabinde ötv zammı gelecek mi konuları gündemi oldukça meşgul ediyor.

Özel Tüketim Vergisi yani ÖTV, belirli mallar ya da ürünlerin üzerinden oransal olarak alınan harcama vergisidir. Bu vergi Avrupa Birliği uyum sürecinde hazırlanmış bir kanundur 2002 yılında kabul edilerek kanun haline gelmiştir. ÖTV’nin KDV’den farkı malın ithal edilmiş olması gerekir ve malın ilk alıcısına teslim edilmesi ile beraber doğar. Bu nedenle ÖTV en çok otomotiv sanayisini ilgilendiren bir meseledir. Ülkemiz otomotiv sanayisinin büyük bir çoğunluğu ithal üründen oluşur. Her sene yapılan ÖTV Zammı nedeni ile de otomotiv piyasasında dengeler değişmektedir.

Uzmanlar pandeminin etkisi ile 2021 yılı itibari ile de ikinci el araç piyasasında yükselişin devam etmesini bekliyor. Buna rağmen uzmanlar bunun nedeninin piyasaya giren yeni sıfır araçların ÖTV zammı yüksek olması nedeni ile daha da yükselişe geçmesidir. En fazla ÖTV zammının ödendiği ülkelerden biri olan Türkiye için ise sıfır araba alımı konusunda düşmüş bu nedenle alıcılar ikinci el araç piyasasına yönelmişlerdir. ÖTV aynı zamanda Türkiye’deki malların üretimi ve kullanımının artışı için arttırılmıştır. Bu nedenle vatandaşların ithal ürün yerine Türkiye’nin ürettiği ürün ve araçları satın alması hedeflenmektedir.

2020 yılının sektörel oranları ve rakamların açıklanması ile 2021 piyasası ve ÖTV zammı da açıklandı. ÖTV Mart 2021 itibari ile düşmesi beklenecek. ÖTV düşmesi ile sıfır araç piyasası da yükselişe geçecek. Mercedes, KİA, Fiat gibi firmalar kredi imkanları sağlayacağını duyurmuşlardır. Bunun nedeni ise yine Covid-19 olarak gösterilmektedir. Aşının bulunması ve uygulanması ile birlikte fabrikalar tekrar üretim yapacak ve sektöre daha fazla araç girişi olacaktır.

Türkiye’de yer alan birçok otomotiv devi ise ÖTV Zammının düşmesinden yararlanarak piyasaya yeni ürünlerini sürecek ve ikinci el araba fiyatları da sıfır araç fiyatlarının piyasadaki hakimiyeti ile düşecektir. Bu durumda 2020 yılı itibari ile ÖTV’nin artışı, enflasyon oranı nedeni ile otomobildeki sıfır araç tüketimi durgun devam edecek ve aşı etkisi ile Mart 2021’den sonraki dönemde üretimin artması ve ÖTV’deki indirimler ile sektördeki firmalar hedefledikleri orana ulaşacaklardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir